Artisterna | Musikfestspelen Korsholm
x
Denna sida använder cookies. Genom att fortsätta navigera på webbplatsen godkänner du denna användning.Godkänn

Kompositörer

Britta Byström

Britta Byström

Kompositör

Maria Lithell Flyg

Maria Lithell Flyg

Kompositör

Minna Leinonen

Minna Leinonen

Årets gästkompositör

Konstnärliga ledare

Cecilia Zilliacus

Cecilia Zilliacus

Violin

Dima Slobodeniouk (2007, 2009)

Dima Slobodeniouk (2007, 2009)

Dirigent

Dmitry Sitkovetsky (1984–1993, 2002)

Dmitry Sitkovetsky (1984–1993, 2002)

Violin, dirigent

Frans Helmerson (1994–2001)

Frans Helmerson (1994–2001)

Cello

Henri Sigfridsson (2013–2017)

Henri Sigfridsson (2013–2017)

Piano

John Storgårds (2004–2006)

John Storgårds (2004–2006)

Violin, dirigent

Marko Ylönen (2003, 2008, 2010–2012)

Marko Ylönen (2003, 2008, 2010–2012)

Cello

Olli Mustonen (1988–1989 med Sitkovetsky)

Olli Mustonen (1988–1989 med Sitkovetsky)

Piano

Seppo Kimanen (1983)

Seppo Kimanen (1983)

Professor, författare, cello

Artister

Albert Sahlström

Albert Sahlström

Violin

Alexandra Büchel

Alexandra Büchel

Sopran

Anastasia Shugaeva

Anastasia Shugaeva

Viola

Anton Ylikallio

Anton Ylikallio

Piano

Arttu Kataja

Arttu Kataja

Baryton

Daniel Saur

Daniel Saur

Slagverk

Ellinor Bengtson

Ellinor Bengtson

Trumpet

Ivo Nilsson

Ivo Nilsson

Trombon

Jan-Erik Gustafsson

Jan-Erik Gustafsson

Cello

Johannes Thorell

Johannes Thorell

Saxofon

Kati Raitinen

Kati Raitinen

Cello

Mårten Landström

Mårten Landström

Piano

Mihaela Martin

Mihaela Martin

Violin

Mikael Loponen

Mikael Loponen

Piano

Nikolay Shugaev

Nikolay Shugaev

Cello

Petteri Pitko

Petteri Pitko

Cembalo

Robert Ek

Robert Ek

Klarinett

Sara Hammarström

Sara Hammarström

Flöjt

Tero Toivonen

Tero Toivonen

Valthorm

Tora Thorslund

Tora Thorslund

Trumpet

Tuomas Katajala

Tuomas Katajala

Tenor

Tuuli Lindeberg

Tuuli Lindeberg

Sopran

Vicki Powell

Vicki Powell

Viola

Ensembler

BRAVADE – Blockflöjtskvartett

BRAVADE – Blockflöjtskvartett

Pauliina Fred, Sunniva Fagerlund, Hanna Haapamäki, Hanna Paatelma

Kammarkören Canticum Maris

Kammarkören Canticum Maris

Tarja Viitanen, körledare

Norges ungdomskör

Norges ungdomskör

Nina T. Karlsen, körledare

Norrbotten NEO

Norrbotten NEO

Johannes Schantz, Anastasia Shugaeva, Nick Shugaev, Mårten Landström, Robert Ek, Sara Hammarström, Daniel Saur

Pia-Karin Helsing & Ann-Christin Högnabba

Pia-Karin Helsing & Ann-Christin Högnabba

Sopranerna

Svante Henryson Back to Base

Svante Henryson Back to Base

Svante Henryson, Joakim Milder, Morgan Ågren, Jon Balke

Trondheim Sinfonietta

Trondheim Sinfonietta

Kammarensemble

Orkestrar

Mellersta Österbottens Kammarorkester

Mellersta Österbottens Kammarorkester

Malin Broman, violin, dirigent

Seinäjoki stadsorkester

Seinäjoki stadsorkester

Vasa stadsorkester

Vasa stadsorkester

Tomas Djupsjöbacka, dirigent

Övriga artiser

Daniel Daggfeldt

Daniel Daggfeldt

Arborist

Tina Axelsson

Tina Axelsson

Fotograf, filmare

Top